העולם צועד לכיוון בניה מתקדמת

שיטת הבניה המתקדמת כבר אינה נחשבת חדשה, אך היא בהחלט נמצאת בפריחה משמעותית ביותר בעשור האחרון והופכת למרכזית יותר ויותר בענף הבניה ברחבי העולם המערבי כולו ובישראל בפרט. 

קנדה, ארה”ב ואוסטרליה הן המדינות המובילות בעולם בתחום של בניה מתקדמת, אך גם מערב אירופה וישראל הולכות ומצטרפות בשנים האחרונות למגמה של צמצום היקפי הבניה בשיטה המסורתית ועליה מתמדת בשיטת הבניה הקלה והמתקדמת.

לשיטת הבניה המתקדמת יתרונות רבים, שהפכו אותה לפופולרית כל כך, אך יותר מכל יתרון ספציפי בנפרד, חשוב להבין שמדובר בשינוי תפיסתי עמוק. את הקונספט השמרני מחליפה תפיסה חדשה, רעננה ומותאמת אישית לכל לקוח.

הבניה בבלוקים הולכת ונעלמת והבניה הקלה בשלדי פלדה עמידים ואיכותיים הולכת ומחליפה את מקומה בהדרגתיות ובנחישות.

בניה מתקדמת של בתים פרטיים

מחירי הדירות ומצוקת הדיור מובילים את הצרכנים לחש כל הזמן פתרונות יצירתיים וענף הבניה המתקדמת עומד בדיוק בקריטריון הזה.

אחד היתרונות החשובים של בניה מתקדמת הוא החיסכון בעלויות. מחירו של בית פרטי בבניה מתקדמת נמוך יותר ממחירו של בית פרטי בבניה מסורתית. מעבר לחיסכון בעלויות בעת הבניה, מדובר גם על חיסון לטווח ארוך, כאשר בניה מתקדמת מאפשרת לחסוך בעלויות חימום וקירור של הבית ברמה של אלפי שקלים מדי שנה.

יתרון חשוב נוסף של בניה מתקדמת עבור בניית בית פרטי הוא קצב הבניה. כאשר משתמשים בבניה מתקדמת החיסכון בזמן הוא עצום. מדובר על מצב בו בניית בית פרטי יכולה להסתיים בתקופה של בין ארבעה לחמישה חודשים, בהשוואה לתקופה של כשנה וחצי בתהליך בניה מסורתי.

בתהליך בניה מתקדמת ישנו יתרון נוסף שהלקוחות מאוד אוהבים והוא מה שנקרא ליווי  עד לקבלת מפתח. קבלני בניה מתקדמת עובדים בשיטת קבלן מפתח, כאשר הם מספקים ללקוח ליווי צמוד משלב התכנון, דרך שלב הבניה וכלה בשלב קבלת המפתח והאכלוס. כך שללקוחות יש בכל רגע נתון כתובת ברורה לקבלת הסברים, סיוע והנחיות שונות, מה שמקל מאוד על התהליך, שנחשב למורכב ביותר.

ניתן לראות, אם כן, שעולם הבניה צועד בצעדי ענק לכיוון תחום הבניה המתקדמת, יש להניח כי מגמה זו תלך ותתחזק בשנים הקרובות, הן בבניה הציבורית והמסחרית והן בבנייה של בתים פרטיים.