תמחור בניית בית פרטי

הדבר החשוב ביותר לפני שיוצאים לדרך לתהליך של בניית בית פרטי הוא בדיקת היכולת הכלכלית לעמוד בהוצאה כולה. תכנון פיננסי הוא מפתח להצלחה בתהליכים רבים וכמובן שבעת בניית בית פרטי. 

כאשר באים להגשים את חלום הבית הפרטי, פעמים רבות מפליגים אל חלומות לא מציאותיים. התכנון הפיננסי הוא זה שמייצב את הקרקע ומוביל את הפרויקט אל חוף מבטחים. על מנת להתחיל לבדוק את האפשרות לבנות בית פרטי, חשוב להבין את ההרכב של התמחור הכולל, כדי לדעת להעריך את יכולת העמידה הכלכלית בהוצאה לפועל של הפרויקט.

רכיבי העלות בבניית בית פרטי

-קניית מגרש- קניית השטח לבניית בית פרטי הוא המרכיב הראשוני והמשמעותי ביותר. טווח המחירים הוא רחב מאוד והוא כמובן תלוי מיקום גאוגרפי, גודל השטח, סוג הקרקע ועוד. חלק בלתי נפרד מרכישת השטח לבניה הוא כמובן הוצאת היתר בניה על מנת שניתן יהיה להתחיל בשלב הפיתוח.

-מיסים והיטלי פיתוח- מעבר להוצאת היתר בניה, ישנם מספר היטלים שונים שהרשות המקומית גובה עבור בניית בית פרטי בשטחה. היטלים אלו מחושבים בדרך כלל בשלב הוצאת היתר הבניה. מדובר בהיטלים עבור סלילת דרכים, עבודות ביוב וצנרת, שטחים ציבוריים פתוחים ועוד. ההיטלים יכולים להיגבות הן עבור הקרקע עצמה והן עבור השטח הבנוי. כל רשות קובעת בעצמה את ההיטלים ויש להתעניין בעלותם כאשר מכינים את התכנון הכלכלי של הפרוייקט כולו.

-בניית שלד המבנה ופיתוח השטח- מרכיב חשוב נוסף הוא העלות הכוללת של עבודות פיתוח הקרקע ובניית השלד עצמו. הכוונה היא לקירות, רצפות, מרפסות, קומות פנימיות ועוד. המחיר של בניית השלד משתנה כמובן בהתאם לשיטת הבניה הנבחרת, המסורתית או בניה קלה וכפועל יוצא מכך- מחירי חומרי הבניה, כמות כח האדם הנדרשת לבניה, סוג היסודות ועוד.

-עלויות שלב הגמר- לאחר סיום העבודה על השלד מתחילות העבודות על שלב הגמר. איטום ובידוד, עבודות צבע, עבודות אלומיניום, חשמל ותקשורת, אינסטלציה וכו. עלויות אלו נקבעות על פי סוג החומרים ואיכות העבודה והן כמובן משתנות מפרויקט לפרויקט.

-עלויות תכולת המבנה- בתחום של תכולת המבנה ישנה השפעה רבה לטעם אישי. עיצוב פנים, ריהוט, מטבח, תאורה וכו’ הם גורמים שלחלוטין תלויים בטעם האישי של הדיירים וכמובן ביכולת הכלכלית שלהם, לכן קשה לעשות חישוב כללי בתחום זה.

לאחר חישוב עלויות התכולה ניתן לומר בגדול שאלה המרכיבים המובילים בחישוב עלויות בניית בית פרטי. יחד עם זאת, חשוב לדעת שישנן הוצאות נוספות שיש לקחת בחשבון, כמו ביטוחים שונים, שירותי שמאות, פתיחת תיק משכנתא ותשלומי מיסים שונים.