קונים או מוכרים דירה? הזמנת מהנדס לבדיקה היא חובה

אז הגיע הזמן שלכם לקנות את הדירה שאתם רוצים. 

רגע לפני סגירת העסקה, הנה כמה דברים שאתם צריכים לעשות .

קודם כל ולפני הכל  נבצע בדיקה. לפני כל רכישה של מוצר יקר נרצה לבצע בדיקה כי המוצר תקין. לדוגמא: רכב. או במקרה הזה דירה. 

בעת רכישת דירה נרצה להזמין מהנדס לבדיקת הדירה. למה? כיוון שתפקיד המהנדס הוא לעשות בדק בית, בו הוא מגלה אם יש ליקויים שעליכם לדעת עליהם, כמו ליקויים ביסודות המבנה, בתשתיות הבניין או בגמר העבודה.

גם בבניין יד שנייה יש לבצע בדק בית. ואת הבדיקות תמיד נרצה לבצע סגירת העסקה, ותמיד עם מהנדס שאתם מביאים ולא שמתווכי הדירה ימליצו לכם.

אז איך בוחרים מהנדס בדק בית פרטי טוב? 

  1. תעודות – ראשית נבדוק כי למהנדס יש תעודת מהנדס בניין.
  2. התמחות – נבדוק כי המהנדס מתמחה בבניין אותו הוא בודק.ישנם בניינים שאופן בנייתם והחומרים שהשתמשו בהם שונים מבניינים אחרים. לדוגמא: בניין שנבנה בבניה קלה. או בניין שנבנה בבניייה ירוקה בנייתם שונה מבניית מבנה שנבנה בבנייה קונבנציונלית.
  3. וותק עבודה- נבדוק האם המהנדס עבד במהלך הקריירה שלו בהנדסת בניין וכמה זמן. מידע זה מעיד על הניסיון והבקיאות שלו בכל המתבקש.

אם אתם לא יכולים להזמין מהנדס לפני סגירת העסקה, וודאו כי יש סעיף בחוזה על ביצוע הבדיקה. כך תוכלו להתמקח עם מוכר הנכס על פי הממצאים שיתקבלו. מהנדס טוב ייקח את הזמן בבדיקה ולא יסיים מהר. ובנוסף יגיש דו”ח מפורט בסיומו. הדו”ח יכלול  לדוגמא: קירות ,צנרת, דלתות חלונות, רטיבות ועוד. ובעזרתו תוכו לדעת מה התמורה שאתם מקבלים למחיר שאתם משלמים. 

בנוסף דעו כי להזמנת מהנדס ישנם יתרונות נוספים מלבד גילוי מוקדם של ליקוי בנייה.

הוא יכול לראות אם התכנון ההנדסאי נכון ומכיוון שגם יש לו סמכויות מצד הרשויות תוכלו להיעזר בו מול גופים וגורמים הקשורים לתהליך תיקון הליקויים מצד הקבלן המבצע את העבודה.

לסיכום, דעו כי תמיד טוב לקבל חוות דעת נוספת בכל נושא. הקשור לבדיקת הדירה שאתם רוכשים או  מוכרים. תמיד תבדקו טוב ותבררו מה עליכם לעשות לפני קניה או מכירה של מוצר. שמדובר בדירה בדיקת ליקויים זה יכול להוביל אף לסכנת או אף הצלת חיי אדם. עשו את המיטב שלכם, תבררו על אנשי מקצוע וחפשו המלצות מכמה פלטפורמות ואנשים ובכך תחסכו לעצמכם הרבה כאבי ראש.