סוגי בנייה לבית פרטי

בשנים האחרונות תחום הבנייה התרחב מעבר לבנייה הקובנציונלית, כיום נוכל לבנות בית פרטי בבנייה המותאמת לנו, בין אם זו בניה ירוקה העושה שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ובין אם בבנייה קלה שחוסכת לנו כסף וזמן רב.

בניית בית פרטי הוא כאב ראש לא קטן, יש להשיג אישורים מראש, היתרי בנייה, לחשב עלויות ולשוחח עם הגורמים הרלוונטים לפני הבנייה עצמה, כל זאת ועוד הם דברים שיש לחשוב עליהם ולסדר מבעוד מועד.

כמו כן יש להכיר את סוגי הבנייה השונים על מנת להבין מה היא הבנייה המתאימה לבית פרטי עליו אנו חולמים.

במאמר  הבא נציין את סוגי הבנייה השונים לבניית בתים פרטיים.

הסוגים השונים של בניית בתים פרטיים:

בנייה ורנקולרית

בנייה זו היא בנייה ללא אדריכלים, שמשתמשת בחומרים מקומיים, מה שמאפיין בנייה זו הוא אופן התפתחותה וניתן לראות בנייה זו באיזורים כפריים ובחברות שבטיות באפריקה ובאמריקה. פחות מומלץ לבנות בית פרטי כיום בשיטה זו כיוון שזוהי שיטה מיושנת ומסורתית.

בנייה באדמה

מוכרת גם כבנייה בבוץ, בנייה שמשתמשת באדמה כחומר גלם עיקרי ויש לה שיטות שונות, יש לה יתרון בזמינות חומר הגלם באנרגיה המושקעת בתהליך הבנייה, מעבר לכך השימוש בחומר טבעי שמתמחזר משמש גם לבנייה ירוקה.

בנייה מלבנים

בנייה בלבנים היא שיטת הבנייה המסורתית והנפוצה ביותר, שימוש בשיטה זו קיים בפועל עד היום בבניית בתים פרטיים ובניינים. שימוש בלבנים העשויים מחומרים שונים כמו אבן שיש בטון ועוד.

בנייה מעץ

שיטת בנייה המוכרת כאלטרנטיבה כיום אך הייתה נפוצה מאוד פעם עקב זמינות רבה של חומר הגלם העיקרי- העץ. כיום לא תמצאו בישראל בית פרטי העשוי בבניית עץ כמעט בכלל- אלא אם זה צימר.

בנייה קונבנציונלית

השם המוכר לצורת הבנייה המוכרת לנו כיום, המשתמשת בבטון מזויין בבניית השלד של המבנה, בין אם זה בית פרטי או בניין, הקירות עשויים מבלוקים, רצפות ותקרות תלויות על קורות.
שיטה זו נפוצה מאוד עקב זמינות חומרי הגלם החול והמלט וכוח עבודה זול.

בנייה קלה

בנייה המתבצעת בזמן קצר ובפחות מאמץ מבנייה קונבנציונאלית. נקראת גם בנייה תעשייתית או מודולרית היא נעשת בחומרי גלם שקלים לשינוע כמו אלומיניום, עץ ופלדה. תהליך הבנייה נעשה על ידי שימוש בשלד העשוי פלדה עליו מונחים לוחות במרווח ובניהם ישנם חומרי בידוד שונים. לרוב הכנת השלד ורוב התהליך נעשה במקום המיועד לכך ולאחר מכן משנעים את אותם למקום הבנייה.

בנייה ירוקה 

בנייה המבוססת על חומרי גלם ידידותיים לסביבה, שקטה ואינה צוברת פסולת מזהמת מיותרת בתהליך הבנייה כיוון שרוב חלקי המבנה כבר מגיעים מוכנים למעט היסודות והממ״ד. בניית בית פרטי בבנייה ירוקה צורך הרבה פחות משאבים מבנייה קונבנציונלית.

ישנם סוגי בנייה נוספים רבים ומגוונים אך אלה הם רוב שיטות הבנייה המוכרות והנפוצות ביותר.
שימו לב לאיזה סוג בנייה אתם מתחברים יותר, תשקלו עלויות ומשאבים, אם חשוב לכם שבניית הבית הפרטי שלכם יעשה מהר, או שיחסוך כמה שיותר כסף או שיהיה הכי ידידותי לסביבה, שקלו את כל הגורמים הנתונים לפניכם וכך תוכלו להגיע להחלטה שהכי נכונה עבורכם.