ארוסי מבנים - בניית בית פרטי בשיטת בניה מתקדמת | בניה קלה ומהירה באיכות גבוהה


הנגשת בית פרטי

חלק מהותי בתהליך תכנון בית פרטי הוא ההתחשבות בצרכים ובהרגלים של הלקוח, כדי ליצור מרחב מגורים שיהיה המתאים ביותר לסגנון החיים שלו. בבואנו לתכנן ולעצב בית פרטי עבור לקוח בעל מוגבלויות- יש לגשת לפרוייקט באופן דומה אך גם שונה, כיוון שאלמנטים בתכנון הבית שאנו לוקחים כמובן מאליו, כמו למשל – רוחב הדלתות או גובה משטחי העבודה במטבח, אינם אלמנטים סטנדרטים בבתים המונגשים לאנשים בעלי נכות או מוגבלות. בתכנון בתים לאנשים בעלי מוגבלויות יש לבצע התאמות מיוחדות ולמצוא פתרונות יצירתיים כדי שהבית יותאם לצרכים המיוחדים של הלקוח, ולא להיפך.

כדאי לדעת שכיום, עם העליה בתודעה הציבורית וההתפתחות הטכנולוגית שחלה בתחום (בית חכם וכדומה), עיצוב של בית מונגש, פרקטי ככל שיהיה, אינו בא על חשבון האסתטיקה. עם תכנון נכון ויעיל אפשר לבנות בית פרטי יפהפה וסביבת מגורים נוחה, אשר יהפוך את החיים לקלים יותר למי שזקוק לכך.

 

הנגשת החלקים השונים של בית פרטי

 

ראשית, כאשר אדריכל מתכנן בית פרטי אשר צריך להיות מונגש לאדם בעל נכות או מוגבלות, חשוב שישמור על מידה של יצירתיות ויחשוב על פתרונות מחוץ לקופסה. כדי למצוא פתרונות עיצוב המתאימים ללקוח ולסוג המסוים של המוגבלות שלו, ההמלצה הראשונית היא שהאדריכל המתכנן ייפגש עם בעל מקצוע מהתחום כמו רופא או מרפא בעיסוק המתמחה בהתאמות דיור, לצורך קבלת המלצות או עצות.

בסופו של דבר, הבית צריך להיות נוח, נגיש ובטיחותי עבור הדייר. להלן כמה דוגמאות נפוצות להתאמות שיש לבצע בעת תכנון בית פרטי לאדם בעל מוגבלויות המשתמש בכיסא גלגלים.

1. חשוב לזכור שרוחבו של כיסא גלגלים הוא כ-70 ס”מ, ולפעמים אף יותר מזה, תלוי בסוג הכיסא. לכן יש לספק לאדם היושב בכיסא הגלגלים את המרווח הנדרש כדי שיוכל להתנייד בקלות ברחבי ביתו. כך למשל, על דלתות הפנים להיות במרווח של 90 ס”מ או יותר, בהתאם לסוג כיסא הגלגלים שהלקוח משתמש בו. כמו כן חשוב שהבית והריהוט יאפשרו תמרון ותנועה באמצעות כיסא הגלגלים: משטח התמרון הנדרש בבית המיועד לאדם היושב בכיסא גלגלים הוא 130/170 ס”מ או קוטר של 150 ס”מ.

 

2. אם ניתן, רצוי כמובן להימנע מבניית מדרגות, אך במידה ומדובר בבית דו קומתי ניתן כמובן לשלב לצד המדרגות מעלון. ישנם כיום סוגים שונים של מעלונים- מעלון אנכי, מעלון מדרגות, מעלון עם רמפה ועוד. במקרה של מעלון מדרגות יש לשים לב שרוחב המדרגות הנותר יהיה לפחות 110 ס”מ.

 

3. כדי להתאים את המטבח לכיסא גלגלים יש להקפיד לתכנן משטחי עבודה נמוכים, כאלו שהכיסא יוכל להיכנס תחתם. כמו כן על ארונות האחסון והמגירות להתאים לטווח התנועה וההגעה של הלקוח. לדוגמה, עדיף לבחור במגירות נשלפות על פני ארונות עם מדפים גבוהים. ישנם היום גם ארונות מטבח עם מגירות הנפתחות בלחיצת כפתור, מה שיכול להקל על השימוש בהם. לגבי הכיור- חשוב שהוא לא יהיה גבוה מדי ושלא יהיו ארונות בחלל שמתחתיו כדי שכיסא הגלגלים יוכל להיכנס פנימה.

 

4. חלק חשוב בבית פרטי שצריך לקחת בחשבון בעת הנגשה הוא חדר האמבטיה. ראשית, חשוב לוודא שהמקלחת רחבה דיה כדי שכיסא הגלגלים יוכל להיכנס אליה. מקלחת בגודל של 1.20X1.20 היא הגודל הרצוי. עבוr מי שמתקשה בעמידה, ניתן להתקין כיסא מותאם או ספסל מתקפל בתוך המקלחת. כמו כן חשוב להתקין מאחזי יד. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא ריצוף שאינו מחליק. כמובן שגם הכיור והאסלה צריכים להיות בגובה מתאים ולא בגובה סטנדרטי, עם מאחזי יד, וידיות הברזים צריכות להיות מסוג מנוף או ברזים המופעלים באמצעות חיישן.

 

ישנם עוד אלמנטים רבים שיש לקחת בחשבון כשמתכננים בית פרטי עבור לקוח שהוא בעל מוגבלויות, למשל: שטח הכניסה לבית, שטח החנייה, מיקום המיטה בחדר השינה, תאורה, מיזוג אוויר ועוד. מדובר בהחלט בפרויקט לא פשוט, אך עם הפתרונות הקיימים היום בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים ניתן להגיע לתוצאות מעולות שיענו על כל צרכיו של הלקוח.