ארוסי מבנים - בניית בית פרטי בשיטת בניה מתקדמת | בניה קלה ומהירה באיכות גבוהה


בניית בית פרטי – תהליך התכנון האדריכלי

המשימה של בניית בית פרטי היא משימה לא פשוטה, הכרוכה בהוצאות כספיות גדולות ובהשקעת משאבי זמן ואנרגיה. לרוב האנשים הבונים את ביתם באופן עצמאי, תהליך התכנון הראשוני של בית פרטי הוא מסובך ומעורפל. הצעד הראשון שמרבים האנשים עושים בדרך לבניית בית פרטי הוא לפנות אל משרד אדריכלים ולשכור את שירותיו של אדריכל מנוסה ומיומן, שילווה אותם לכל אורך התהליך. 

ההתקשרות עם אדריכל לצורך בניית בית פרטי מאפשרת לנו לבחון נושאים שונים ולברר סוגיות תכנוניות. האדריכל, על פי הבנתו והכשרתו, יכול לנתח את נתוני השטח מול צרכי הלקוח, תקציבו ומגבלות חוקי הבנייה החלים באזור הרלוונטי, ולסייע ללקוח לעבור את התהליך בקלות ובהתאם לחוק.

שלבי תכנון בית פרטי המתבצעים בעזרתו של אדריכל

פגישת היכרות – בפגישת ההיכרות מציג האדריכל את משרד האדריכלים, סגנונו והקו העיצובי המאפיין שלו. הלקוח מצידו מציג את רצונותיו, צרכיו, ודרישותיו העיקריות מהבית הפרטי. הפגישה הראשונית היא למעשה סוג של בליינד דייט בה כל אחד מהצדדים מחפש את הכימיה עם הצד השני. תהליך תכנון בניית בית פרטי הוא תהליך ארוך ומפרך ולכן חשוב שתהיה כימיה טובה בין כל הגורמים.

פגישת תכנון – בפגישה זו על אדריכל המבנה להבין את צורכי הלקוח, חלומותיו ורצונותיו, זאת באמצעות מגוון שאלות מכוונות. בנוסף נאספים נתונים על השטח המיועד לבניית בית פרטי והתקנון המקומי. בהתאם לכך נערכת תוכנית אדריכלית ובה רשימה של כל מרכיבי הבית לצד העדפותיו של הלקוח. האדריכל יכוון את התוכנית כך שהיא תשלב בצורה אופטימלית בין צורכי הלקוח, מגבלות התב”ע וההשקפה האדריכלית של המשרד.

תכנון אדריכלי – הכנת הסקיצה האדריכלית לבניית בית פרטי היא שלב ארוך הדורש עבודה אינטנסיבית. בשלב זה הלקוח מקבל מידע לגבי מה ניתן לעשות בשטח ומה לא ומהם היתרונות והחסרונות של השטח. האדריכל יציג ללקוח מספר אופציות תכנוניות הכוללות את תוכנית המפלסים השונים, החלוקה לחדרים, מידות כלליות, מיקומי הרהיטים, אופן ניצול החצר, חניה, דרכי גישה ועוד. לאחר שנבחר התכנון המועדף, מתפקידו של האדריכל להכין הדמיה תלת ממדית של המבנה, המאפשרת הבנה מרחבית ברורה יותר של הבית. לאחר בחירת התכנון הסופי והכנת ההדמיה ממשיך המשרד ליצירת תוכניות הגשה לצורך קבלת היתר בנייה.

הגשת תוכנית לקבלת היתר בנייה – בשלב זה הופך התכנון האדריכלי לתוכניות הגשה לוועדה. הבקשה להיתר נערכת על ידי אדריכל המבנה ומוגשת יחד עם אישור הסקיצה הנבחרת ובצירוף מידע רב בהתאם לדרישות הועדה (תיאור השימוש במבנה, חומרי הבנייה, תוכנית מדידה טופוגרפית ועוד). הבקשה מוגשת לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. תהליך זה יכול להימשך מספר חודשים. 

לאחר הדיון הראשוני והפרוטוקול המתקבל מהוועדה ניתן להתחיל ליצור את תוכניות העבודה שהן התוכניות לפיהן בונים את הבית בפועל. סט תוכניות העבודה מתחלק לכמה נושאים: תוכניות בנייה, תוכניות חשמל, פריסות ריצופים וחיפויים, נגרות, רשימות מפורטות של חלונות ודלתות ועוד. עם סט תוכניות זה, יוצא הלקוח למכרזים לקבלת הצעות מחיר.