ארוסי מבנים - בניית בית פרטי בשיטת בניה מתקדמת | בניה קלה ומהירה באיכות גבוהה


בניה קלה היא בניה אקולוגית

נושא האקולוגיה והקיימות תפס תאוצה מסחרחרת בשנים האחרונות. לא ניתן להתעלם מהעובדה כי התיעוש המואץ והגלובליזציה הורסים את הטבע ושמים את עתיד הנכדים שלנו על הכוכב הזה בסימן שאלה. אנו יודעים שמחזור, פיקוח על מפעלים, חיסכון במים ועוד הם נושאים העולים על הפרק בכל מה שקשור לאיכות הסביבה ואורח חיים ירוק. אבל מה עם הבתים בהם אנו מתגוררים? 

בטח הלכתם פעם בתל אביב או בעיר אחרת והזדעזעתם ממש מהכמות של הלכלוך והפסולת של אתרי בניה אינסופיים. גם באזורי ספר התופעה נפוצה- שהרעש מחריד את האזור. לא רק אתם סובלים מאתרי הבנייה המסורתית (כלומר, בניה בבטון)- גם הטבע זוהם מהמפגעים המזהמים האלו. האם קיימת בנמצא שיטת בניה נקייה, אסתטית, ולא מזהמת? האם קיימת חלופה אקולוגית לאתרי הבניה המסורתיים והמזהמים? תמשיכו לקרוא ותגלו. תופתעו לגלות כי אכן קיימת שיטת בניה כזו הנקראת “בניה קלה”. בניה קלה היא שיטת הבניה האקולוגית של המחר! 

בניה קלה- הבניה של העתיד

בניה קלה היא שיטת בניה שהומצאה בתחילת המאה ה-20, והפכה להיות נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות- בעיקר במערב אירופה, אוסטרליה, קנדה וארצות הברית. בניה קלה במקור שלה באה לתת מענה אלגנטי, פשוט וטכנולוגי לתהליך הארוך והמייגע של בניית בית. ייחודה של הבניה הקלה טמון בעובדה שרוב תהליך הבניה והתכנון מתרחשים לפני ההתחלה של הבנייה הממשית באתר הבניה. את רוב חלקי הבית מייצרים במפעל, וכל מה שנותר לעשות באתר הבניה הוא להרכיב אותם. ממש כמו לגו למבוגרים! התוצאה היא בניה אסתטית, קצרת מועד, זולה יותר (הרי שעות העבודה וכוח האדם הם מועטים) וקלה יותר.

בנוסף לכל המעלות האלו, מומחים החלו להבחין כי הבניה הקלה היא אקולוגית יותר. אתר הבניה המסורתי, עם הבטון והפסולת שלו, מזהמים את הסביבה. אתר מלכלך כזה אינו קיים בשיטת הבניה הקלה (נקראת גם בניה מתקדמת). כמו כן, החומרים בהם בונים את החלקים השונים של הבית במפעל הם פחות מזהמים מאשר בטון וכו’. כל אלו הפכו את הבניה הקלה לעדיפה לא רק מבחינת מי שרוצה לחסוך בזמן ובכסף, אלא גם על ידי מומחים לאיכות הסביבה ואקטיביסטים. 

בניה קלה בישראל

בישראל, לצערנו, עדיין בונים לרוב בסגנון המסורתי (בטון וטיח). נדמה כי הממשלה הנוכחית היא חסרת חזון לגבי הבניה הקלה האקולוגית. לעומת מדינות המערב, אין אף אחד שיקדם את נושא הבניה הקלה בישראל ואין תמריצים לחברות בנייה העוסקות בבניה קלה אקולוגית. למעשה, ישראל היא אולי המדינה בה אחוזי המבנים שנבנו בבניה קלה הוא הנמוך מכל מדינות המערב. אנו מצרים על כך, משום שלדעתנו בניה קלה יכולה לפתור המון בעיות בישראל. היא  יכולה להפחית את גזי החממה ואת זיהום האוויר. היא יכולה לפתור גם בעיות אחרות, כגון מצוקת הדיור. כפי שכבר טענו- זו בניה מהירה, זולה ואיכותית.

לעומת זו, אנו שמחים לראות כי מצד האזרחים קיים ביקוש אדיר שרק הולך וגדל בכל הנוגע לבניה קלה. 

קיימות מספר חברות בודדות בארץ העוסקות בבניה קלה. אחת מהן היא ארוסי. אנו מזמינים אתכם להיכנס אל הקטלוג שלנו לראות את הבתים האיכותיים בהם בנינו בבניה קלה. לגור בבית שנבנה מתוך מחשבה על העתיד ומתוך צרכי הסביבה תגרום לכם לחוש בנוח יותר- עם עצמכם ועם העתיד שלכם!