בניה מתקדמת – תשובות לשאלות נפוצות

בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי בתחום הבניה בארץ ובעולם, כשיותר ויותר מבנים נבנים בשיטת הבניה המתקדמת. עם התרחבות השיטה והתרחבות השימושים שנעשים בה גם לתחומים כמו מסחר, מגורים, מבנים ציבוריים ועוד- עולות הרבה מאוד שאלות בנושא זה. במאמר זה ננסה לענות על מספר שאלות נפוצות הסובבות את תחום הבניה המתקדמת.

 

מהי בניה מתקדמת?

בניה מתקדמת היא שיטת בניה המבוססת על שימוש באלמנטים מוכנים, כגון קירות, מחיצות פנימיות וכדומה, אשר מיוצרים מראש במפעל בהתאם לתוכנית הבניה. את חלקי המבנה משנעים לאתר הבניה ומרכיבים בשטח עצמו, על גבי שלד העשוי מחומרים כמו פלדה ובטון, באופן מהיר ומדויק. 

המונח בניה מתקדמת מתייחס לשני אספקטים: הן למשקל הקל יחסית של חומרי הבניה, העשויים מחומרים כמו לוחות גבס, עץ ואלומיניום, והן בשל שלב ההרכבה המתבצע בקלות ובמהירות.

בעבר שימשה בניה קלה לצורך בניית חללים קטנים או זמניים כמו מחסנים, יחידות דיור, תוספות בניה וכדומה, אך כיום יותר ויותר פרויקטים של בניה מתבצעים בשיטה זו.

בניה מתקדמת

 

מהם היתרונות של בניה מתקדמת?

לבניה מתקדמת יתרונות רבים: זמן הביצוע מהיר במיוחד, ישנה גמישות רבה בשלבי התכנון, אין צורך בשימוש בכמות גדולה של פועלים באתר הבניה, רמת הגימור של המבנים גבוהה והם בעלי בידוד תרמי ואקוסטי מעולים. בנוסף, בניה בשיטת הבניה המתקדמת היא חסכונית מבחינת צריכת האנרגיה (אין צורך בכמויות של בטון וחצץ או שימוש בכלים כבדים), היא איננה מייצרת פסולת בנייה או אבק באתר הבניה והיא רועשת הרבה פחות מאשר בניה מסורתית. בשל כך ובשל השימוש בחומרים ידידותיים לסביבה או ממוחזרים, נחשבת בניה מתקדמת לשיטת בניה ירוקה.

 

מהן עלויות בניה מתקדמת לעומת בניה מסורתית?

עלויות בניה מתקדמת ובניה מסורתית הן למעשה כמעט זהות. יחד עם זאת, לשיטת הבניה המתקדמת יש מספר יתרונות ההופכים אותה למשתלמת יותר לטווח הארוך:

ראשית – אם מרבית המשאבים של הבניה המסורתית מופנים לגורמים כמו כמות פועלים, זמן עבודה, כלי עבודה כבדים ומספר גדול של בעלי מקצוע (צבעים, טייחים, בנאים וכו’), הרי שבבניה המתקדמת מרבית המשאבים מופנים לרכישת חומרי בניה איכותיים הנשארים עמידים למשך הרבה מאוד שנים. שנית, תהליך הבניה הוא מהיר יותר לעומת בניה מסורתית, ובשל הדיוק הרב בתכנון ובביצוע אין חריגות בלתי צפויות בזמן הבניה או בהוצאות הבניה, כפי שקורה לעיתים בבניה המסורתית. כמו כן, העמידות והבידוד האיכותי של החומרים המשמשים בבניה קלה מסייעים בחסכון העלויות של חימום וקירור הבית ומונעים הוצאות על תיקונים ובלאי.

 

האם יש צורך בהיתר בניה עבור בניה מתקדמת? האם בניה זו עומדת בתקן?

האישורים הנדרשים עבור מבנה הנבנה בשיטת בניה מתקדמת זהים לאלו של בניה רגילה. כיום מבנים אלו כוללים גם פתרונות מיגון מתקדמים בהתאם להנחיות פיקוד העורף. עם זאת, תקנות התכנון והבניה קבעו מסלול מקוצר לאישור הליכים הנקרא “עבודה מצומצמת” הכולל מספר מוגדר של עבודות בניה קלה מזעריות שלא גורמות לשינוי דרסטי בחזזית המבנה או מוסיפים שטח למבנה הקיים, כמו למשל- סגירת מרפסת, התקנת פרגולה, סגירת חורף ועוד.

כל מבנה הנבנה בבניה מתקדמת מתוכנן על ידי אדריכלים ומהנדסים על פי כל התקנים הרלוונטיים ובסטנדרטים הגבוהים ביותר. עם זאת, יש לוודא שכל חומרי הבניין הם אכן בעלי תקן.