איך לטפח ולשמר מבנים קלים בצורה אופטימלית?

היתרונות הרבים מאוד של הבניה הקלה מעוררים עניין הולך וגדל סביב הטכניקות המתקדמות. בנוסף, עוד ועוד ישראלים כבר נהנים ממבנים קלים, ידידותיים מאוד גם למשתמשים וגם לסביבה וחסכוניים מבחינת ההוצאות השוטפות. אצל כל מי שגר בבית מסוג זה עולה השאלה איך לטפח ולשמר את המבנה – ובעמוד זה תמצאו תשובה מפורטת.

מינימום תחזוקה

הדבר הראשון שכדאי לדעת על שימור מבנים קלים הוא שברוב המקרים נדרשת תחזוקה מינימלית. ליתר דיוק, מבנה שהוקם באופן מקצועי, על בסיס חומרי גלם איכותיים, כמעט ולא זקוק לתחזוקה שוטפת. כך למשל יכולות האיטום הטובות מאוד של הלוחות שמהווים בסיס לבנייה הקלה מונעות רטיבות, ולכן אין צורך לטפל באחת הבעיות היותר נפוצות בדירות בבניינים שהוקמו בשיטות המסורתיות.

תליית פריטים על הקירות או מהתקרה

אם תרצו לשדרג את הבית, למשל באמצעות תליית תמונות על הקירות, חיבור מאוורר תקרה, הרכבת טלוויזיה על קיר בסלון וכו’, חשוב לקחת בחשבון את העובדה שמדובר בקירות גבס ולא בקירות בלוקים. בהתאם הקידוח חייב להיות מותאם לסוג זה של קירות – להשתמש בדיבלים ייעודיים, להיעזר בניצבים (פרופילי מתכת שמותקנים מאחורי לוח גבס ומסייעים לייצב ולהחזיק פריטים כבדים יחסית. אם אתם לא יודעים לאתר את הניצבים תוכלו לפנות להנדימן מיומן שיעשה זאת בקלות עבורכם), וכן לנצל מתקנים מתאימים (למשל מתקן צמוד קיר לתליית טלוויזיות). באופן דומה חיבור מאוורר תקרה מחייב בדרך כלל קידוח עמוק יותר כדי לוודא עיגון אופטימלי.

לנקות את הבית בלי מגבלות

ניקיון הוא באופן טבעי מרכיב מרכזי בטיפוח כל מבנה, כולל מבנים קלים. ישנם סוגים שונים של חיפויי רצפה אפשריים במסגרת הבנייה הקלה, ואחת האופציות היותר מומלצות היא פרקט – שמשתלב היטב גם מבחינה עיצובית וגם מבחינת הקונספט (בזכות הבידוד המצוין והתחושה החמימה). ישנם פרקטים שאפשר לשטוף גם במים – פרקטי למינציה ופרקטים פולימריים – וישנם גם כאלה שאסור להרטיב. בכל מקרה ניקוי בית שהוקם בשיטת הבנייה המתקדמת מושפע מסוג הרצפה שנבחר ולא מאופן הבנייה עצמו.

הדברה

לגבי הדברת מזיקים במבנים קלים, ישנם 2 דגשים חשובים: ראשית, חשוב לשים לב לכל סימן, ולו הקטן ביותר, לנוכחות של טרמיטים. בפרט חובה להיות ערניים כשהמבנה הוקם על בסיס פלטפורמה מעץ. אם ישנו חשד, מומלץ להזמין מיד חברת הדברה עם ניסיון בטיפול בטרמיטים. הדגש השני הוא עליית הגג. אם בחרתם באופציה של גג רעפים, השטח שמתחת לגג עלול למשוך אליו חולדות, עכברים, יונים ועוד מזיקים – מדביר מיומן יספק לכם פתרונות גם לבעיות אלה, כך שתוכלו ליהנות משגרת חיים נינוחה בבית מטופח ושמור היטב.