ארוסי מבנים - בניית בית פרטי בשיטת בניה מתקדמת | בניה קלה ומהירה באיכות גבוהה


שיטות בניה שכדאי לכם להכיר ב-2021

העולם שבו אנחנו חיים משתנה כל הזמן. בהתאם יש לנו הרבה יותר אפשרויות מבעבר בעוד ועוד תחומים – וגם בענף הבניה יש כיום מגוון רחב מאוד של שיטות בניה שכדאי להכיר. בפרט מומלץ למי שרוצה לבנות בית בעצמו, או לשפץ מבנה ישן, לדעת מהן האפשרויות שעומדות בפניו – כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר במחיר המשתלם ביותר.

הבניה הקלה

אחת השיטות שכבר הפכו לפופולריות מאוד היא בניה קלה. בשיטה זו חלק משמעותי מהעבודות מתבצע במפעל ולא בשטח, ולכן ניתן לקצר במידה ניכרת את זמן הקמת המבנה. יתרון נוסף הוא בקרת האיכות הקפדנית על חלקי הבניין ועוד סיבה טובה לבחור בבניה הקלה היא הידידותיות לסביבה של התהליך (בזכות הייצור במפעל שכמובן מותאם במיוחד למטרה וכולל אמצעים להפחתת זיהום האוויר).

לאחר שהחלקים מוכנים הם משונעים לשטח ומורכבים על השלד שנבנה במקום. בשלב זה נכנס לתמונה קבלן גמר מיומן, שצובע את הקירות, מחפה את הרצפה ומוודא שהיא ישרה לחלוטין ובאופן כללי מוודא שהמבנה עונה באופן מושלם לציפיות של הלקוחות ולמפרט שסוכם איתם.

הבניה הרוויה

בניה רוויה היא למעשה בעיקר בניה לגובה. המטרה ברורה: בעידן שבו שטח הוא משאב יקר מאוד ובפרט בערים המרכזיות והצפופות, וכשהאוכלוסייה לא מפסיקה לגדול, הדרך הטובה ביותר להבטיח ניצול אופטימלי של קרקע הוא לבנות עליה מספר רב ככל האפשר של יחידות דיור.

הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות לבנות כיום מגדלים של עשרות קומות, בזמן קצר באופן מפתיע. בזכות הבניה הרוויה אפשר לספק מפרט מרשים מאוד בכל הדירות, ולמעשה הדגש העיקרי הוא בעיקר תכנון סביבתי – כדי שהתוספת המשמעותית של בני האדם בשכונה לא תכביד יתר על המידה על התשתיות הקיימות (ביוב, כבישים, כיתות לימוד וכו’).

בניה ירוקה

הבניה הקלה – שנקראת לעתים גם בניה טרומית או מתועשת (וגם מודולרית) – היא דוגמה אחת לשיטות בניה ידידותיות יותר לסביבה ולכן כאלה שזוכות להגדרה “ירוקה”. חשוב לציין כי מעבר לעובדה שהחלקים השונים של המבנה מיוצרים במפעל ולכן מזהמים פחות את האוויר והקרקע, מושג גם חיסכון בצריכת האנרגיה של המבנה בזכות המאפיינים הייחודיים שלו.

אלמנט הכרחי נוסף שהופך בניה לירוקה הוא תכנון מושכל. זהו מפתח קריטי גם בבניה הרוויה וגם בבניה הקלה, כשבין המרכיבים של תכנון כזה: מיקום החלונות כך שלבית ייכנס מקסימום אור טבעי לאורך שעות יום רבות וברוב חלקי השנה, פתרונות לשימוש מחודש במים (מהמרזבים, מהמזגנים וגם מי שופכין), התחשבות בכיווני רוחות ועוד.

מרכיב אחר של בניה ירוקה הוא שימוש בחומרי גלם ידידותיים לסביבה. למעשה גם קבלן שיפוצים ש”רק” משפץ דירה יכול להפוך אותה לירוקה יותר, ולהוסיף על התועלת מהשיפוץ גם את הנחת שבידיעה שצומצמה הפגיעה בסביבה – באמצעות הקפדה על בחירת חומרי הגלם המתאימים.

כותב המאמר:קבלן שיפוצים מחברת המשפצים בישראל