ארוסי מבנים - בניית בית פרטי בשיטת בניה מתקדמת | בניה קלה ומהירה באיכות גבוהה


ויהי אור: תכנון תאורה נכון בתהליך בניית בית

היא משפיעה על חשבון החשמל, המראה של החלל ואפילו על מצב הרוח, אבל לעתים נזנחת לאורך תהליך הבנייה. רגע לפני תכנון בניית בית חדש, אלה הדרכים לדאוג לתאורה טבעית ומלאכותית

פרמטרים שונים עומדים לנגד עיניהם של מי שרוצים לבנות את ביתם הבא, אבל ברוב המקרים תאורה לא נמצאת במקום הראשון. רבים מתייחסים אל התאורה כאל עניין שקשור בעיקר לעיצוב פנים, ולכן משאירים אותו לחשמלאי או למעצב וחוזרים אליו רק בשלב מאוחר מדי. בפועל, מחשבה כזו עשויה להוביל לעוגמת נפש בהמשך. 

אם שוחחתם עם חברים שנכנסו לדירה חדשה, ייתכן ששמעתם תלונות על תיקונים שונים שנאלצו לעבור לאור בעלי מקצוע שפעלו לפי הסטנדרט הבסיסי – שרחוק מלהתאים לכולם. הדבר תקף גם בכל הנוגע לתאורה, בייחוד כשמדובר על בניית בית חדש. נוסף לנושא של פיזור אור נכון וקביעת מתגים במקומות שמתאימים לכם, תהליך הבנייה מצריך גם מחשבה על תאורה טבעית. או במילים אחרות, היכולת ליהנות מחלל מואר באופן שתורם לשהות בבית מחד ועוזר בחסכון בחשמל מאידך. 

מואר יותר, ירוק יותר

לתאורה טבעית ומלאכותית כאחד, תפקיד מרכזי בעולם של בניה ירוקה, שמתחילה לחלחל יותר ויותר אל התודעה של רבים מאיתנו. המחשבה על חיסכון בצריכת האנרגיה מלווה רבים בתהליך של בניית בית חדש, ואם גם אתם מעוניינים ליהנות מסביבת מחייה חסכונית ומתחשבת בטבע, תאורה היא מקום טוב להתחיל בו. 

רובנו נשמח לחיות בבית מואר שמייתר את השימוש בתאורה מלאכותית לאורך היום, אך גם לא מאלץ הפעלה בלתי פוסקת של מזגן בימי הקיץ. מסיבה זו, הכרחי לבחון היטב את הנושא של כיוון הבית, גודל החלונות ומיקומם וכדומה. השקעת הזמן הנדרש בפתרונות תאורה טבעיים כחלק מתהליך בניית בית, יכולה לשדרג פלאים את איכות החיים שלכם בהמשך. תכנון מוקדם בליווי אנשי מקצוע שמתמחים בבניה ירוקה, יביא לידי ביטוי את האיזון העדין שבין חלל מואר לבין שמש מעיקה. בסיום הבנייה, תוכלו לבחור בנורות חסכוניות, במטרה לחסוך באנרגיה גם כשמשתמשים בתאורה מלאכותית.

פתרונות נוספים לתכנון חכם

כאשר אתם מתכננים את פיזור גופי התאורה בבית שלכם, נסו לחשוב על הצרכים שלכם ורק בשלב הבא על הפן העיצובי. חלקנו נלהבים מהמראה של גופי תאורה שונים בחנויות, ושוכחים להתחשב בפרמטר של פיזור האור ועוצמתו. בחלל המטבח לדוגמה, נחוצים לנו גופי תאורה חזקים; בסלון, נעדיף אור רך יותר ונוכל להסתמך על גופי תאורה דקורטיביים יותר.

פרמטר נוסף שניתן לשלב בתהליך בניית בית הוא מערכת בית חכם, שיכולה לתרום בהפחתת צריכת האנרגיה בבית. היא עושה זאת בדרכים שונות, כמו כיבוי המזגן מרחוק, וגם על ידי כיבוי אורות שנשכחו דלוקים. מדובר אמנם בהשקעה נוספת, אך ייתכן שתרצו לבחון אותה.