ארוסי מבנים - בניית בית פרטי בשיטת בניה מתקדמת | בניה קלה ומהירה באיכות גבוהה


בניה קלה בשירות מערכת הבריאות

שירותי הבריאות הם ענף ההולך וגדל בישראל של ימינו. בשנים האחרונות, מספר הביקורים במרפאות של קופות החולים ובתי החולים רק הולך וגדל. נראה כי הדרישה לטיפול רפואי, בין אם באשפוז ובין אם בתורים לרופאי משפחה ורופאים מומחים, אינה הולכת להאט בקרוב, בטח ובטח לאור ההתפרצות של מחלת הקורונה ותפוצתו הרחבה.

מרפאות קופות החולים הן מרפאות אליהן מגיעים אנשים לבדיקות פיזיות רגילות ולקבלת שירותי בריאות בסיסיים הקשורים להצטננות, דלקת גרון, חתכים קלים, פצעים וחיסונים כלליים. בנוסף, חולים משתמשים במרפאות אלו לניהול מצבים כרוניים כמו יתר לחץ דם, אסטמה וסוכרת; או לבדוק את לחץ הדם, הסוכר בדם והכולסטרול שלהם. המרפאות של ימינו מספקות טיפול ראשוני בחולה או טיפול דחוף, ומהוות חלופה טובה עבור מטופלים שאינם סובלים ממצב חירום מסכן חיים הדורש ביקור במיון. מרפאות אלו מספקות טיפול רפואי למגוון מטופלים, ומקלים על העומס של חדרי המיון בבתי החולים, שצריכים להתמקד בחולים הזקוקים לטיפול רפואי רציני יותר. 

עם זאת, התפרצות נגיף הקורונה תרמה לעלייה משמעותית בביקוש לשירותי רפואה נגישים וזמינים, ולא תמיד מרפאות קופות החולים הקיימות יכולות לענות על הביקוש ההולך וגובר. בנוסף, השהות וההמתנה במרחבי המרפאות הקהילתיות הקטנות מנוגד לדרישה למניעת התקהלות המיועדת למנוע הדבקויות. 

נדרש, אם כן, פתרון נוסף שיאפשר לרופאים לטפל במטופליהם במרפאות, לבצע יותר בדיקות מעבדה ולהקל על העומס בבתי החולים. פתרון אפשרי לבעיה זו היא הקמת מרפאות זמניות במבנים אשר נבנים בשיטת בניה מיוחדת הנקראת בניה קלה.

מרפאות בבניה קלה – יתרונות

ככל שההתפשטות העולמית של נגיף הקורונה נמשכת, תשתיות הבריאות, בתי החולים ועובדי הבריאות מוצפים מכמות החולים שנפגעו. מצב זה מציב אתגר רציני עבור התשתיות הרפואיות בישראל, שאינן מוכנות למגיפה בסדר גודל כזה.

בתי החולים והמרפאות זקוקים למרחב זמני כדי לנתב בצורה מירבית את זרימת החולים. מתוך ידיעה שמרחב טיפול רפואי הוא מהותי בימים אלו, מבנים רפואיים מודולריים הנבנים בשיטת בניה קלה מציעים פתרון מיידי לבעיה דחופה זו.

למרפאות ניידות הנבנות בשיטת הבניה הקלה יש הרבה יתרונות: ניתן להתקין אותן במהירות, הן מתפקדות באופן מלא ועונות על הצורך הרפואי תוך זמן קצר, והן יכולות להתאים למגוון רחב של פונקציות ומטרות:

תחנות למיון ראשוני של מטופלים, אחסון אספקה רפואית, מרחב מנהלי בבית חולים או מעבדות ניידות.

מבני בניה קלה מוכנים מראש במפעל ייחודי מחוץ לאתר הבניה, כך שהם מוכנים לצאת לדרך במהירות ומורידים באופן משמעותי את עלויות העבודה של בנייה מסורתית או שיפוץ יקר של מבנים קיימים. השימוש במרפאות של בניה קלה מציע, אם כך, חיסכון בעלויות למערכת הבריאות.

בנוסף, את המרפאות הניידות ניתן להביא בקלות למיקומים גיאוגרפיים בהם ישנה גישה מוגבלת למתקני בריאות קיימים, ובכך לתחזק את שירותי הבריאות בישובים מרוחקים ובפריפריה.

בשיטת הבניה הקלה ניתן לבנות מרפאה רפואית מודרנית מהשורה הראשונה, העומדת בקודי הבנייה והדרישות הרלוונטיים. אפשר לבנות בניינים חד קומתיים, בניינים מרובי קומות, או תוספות כמעט לכל מתקן בריאות, וכך לתת מענה הולם לצרכים הדחופים של מערכת הבריאות הישראלית.